Zrozumienie przyczyn występowania zakłóceń dźwiękowych mikrofonów bezprzewodowych wymaga podstawowej wiedzy na temat fal radiowych. Nagłośnieniowcy często używają określenia „higiena sceny”. Chodzi o zachowanie wolnych przestrzeni, tak by na drodze fal radiowych pomiędzy nadajnikami i odbiornikami nie stanęły żadne przeszkody. Jeżeli częstotliwość fal jest wyższa, a co za tym idzie ich długość mniejsza, są one bardziej podatne na zakłócenia wynikające z obecności przeszkód na ich drodze. Należy więc pamiętać, by urządzenia wzajemnie się „widziały”.

Możliwe jest także odbijanie się fal radiowych od ścian, czy przeszkód znajdujących się po bokach. Wtedy fale odbite i fale bezpośrednie mogą znosić się wzajemnie. W takim przypadku ratunkiem jest skorzystanie z systemu diversity, który wykorzystuje dwie anteny. Sygnał do odbiornika kierowany jest z anteny, z której ma on większą moc. Wyklucza to więc możliwość nakładania się i znoszenia sygnałów dwóch fal.

Kierowanie się tymi podstawowymi zasadami korzystania z mikrofonów bezprzewodowych, zapobiegnie pojawieniu się zakłóceń przekazu dźwiękowego i umożliwi bezproblemowe wystąpienie.