Konferencje organizowane przez firmy, organizacje, czy instytucje zwykle są dość długie i wyczerpujące dla ich słuchaczy. Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż zaproszeni przez nas goście, stojąc po stronie biernego słuchacza, dużo trudniej znoszą długotrwałe wykłady i prelekcje. Ważnym jest aby konferencje jak najbardziej uatrakcyjnić oraz aby zadbać o samopoczucie zaproszonych osób.

Bardzo ważnym elementem, którego nie może zabraknąć na dużych konferencjach, jest posiłek dla jej uczestników. Wiadomo, że goście specjalni, prelegenci i prowadzący zasługują na odpoczynek i swobodne spożycie posiłku w ciszy. Pozostali przybyli powinni zaspokoić się przygotowanym dla nich wspólnym posiłkiem.

Doskonałym rozwiązaniem takiej sytuacji jest zorganizowania szwedzkiego stołu. Wszystkie produkty wystawione na stole dostępne są dla każdej osoby. Dzięki temu uczestnicy konferencji mogą samodzielnie poczęstować się ciepłym napojem oraz drobnymi przekąskami. W zależności od ilości przeznaczonych na catering funduszy mogą to być bardziej lub mniej wykwintne dania.